Prawidłowa filtracja sprężonego powietrza to niezwykle istotny element systemu uzdatniania. Wpływa nie tylko na jakość produktów, które powstają przy użyciu medium, jakim jest sprężone powietrze, ale także umożliwia realizację różnych usług dla klientów, szczególnie tych wymagających krystalicznie czystego sprężonego powietrza. W instalacjach szczególną wagę przywiązuje się do systemu uzdatniania. Odgrywa on istotną rolę, ponieważ dzięki niemu można ograniczyć ryzyko awarii czy też zbyt szybkiego wyeksploatowania posiadanego parku maszynowego spowodowanego zanieczyszczeniami z zewnątrz.
Jakie znaczenie ma filtrowanie sprężonego powietrza?
Filtrowanie sprężonego powietrza zapobiega pojawianiu się niepożądanych zanieczyszczeń, które mają ogromny wpływ na jakość wytwarzanego powietrza. Chodzi tutaj przede wszystkim o wszelkiego typu pyły, wirusy, bakterie, węglowodory, a także wilgoć, która wraz ze sprężonym powietrzem może przedostać się do wyprodukowanych artykułów lub nawet zakłócić prawidłową realizację usług na rzecz kontrahentów. Wiadomo, że kompresory przemysłowe działają poprzez zasysanie powietrza z zewnątrz. Zawiera ono wiele zanieczyszczeń o różnej wielkości. Z najnowszych badań wynika, że w metrze sześciennym zasysanego przez kompresor przemysłowy powietrza może znajdować się nawet do 190 milionów wszelkiego typu węglowodorów, mikroorganizmów i cząsteczek. Oznacza to, że wszystkie te niepożądane związki chemiczne i drobnoustroje mogą znaleźć się w wytwarzanych produktach, co wpłynie na ich przydatność. Filtracja sprężonego powietrza ma szczególne znaczenie, gdy produkuje się artykuły do specyficznych branż. Chodzi tutaj przede wszystkim o przemysł spożywczy, farmaceutyczny, optyczny, petrochemiczny, wojskowy, medyczny, a także kosmetyczny. Starannie przeprowadzona filtracja umożliwia usuwanie pyłu, kurzu i innych zanieczyszczeń, które mogłyby przedostać się do wyprodukowanych artykułów.
Polecane
Przez redakcję
Pozwolenia wodnoprawne a współpraca z firmą konsultingową
Jak dobrać wagę i wymiary paneli fotowoltaicznych?
Konsekwencje braku regularnego filtrowania sprężonego powietrza
Brak regularnego filtrowania sprężonego powietrza ma silny negatywny wpływ na cały system sprężania. Zbyt duża wilgoć powoduje przyspieszone procesy korodowania poszczególnych elementów i podzespołów. Oznacza to zwiększone ryzyko awarii, co może wiązać się z całkowitym zaprzestaniem działania lub też koniecznością przeprowadzenia kosztownego generalnego remontu. Filtrowanie sprężonego powietrza zapobiega także zbyt szybkiemu zużyciu elementów i uszkodzeniu produktów końcowych. Dzięki regularnemu filtrowaniu można zaoszczędzić znaczne środki finansowe i przeznaczyć je na inny cel. Filtrowanie sprężonego powietrza wpływa na sprawność ekonomiczną instalacji, jak również eliminuje problem z ich niesprawnością. Zastosowanie filtrów sprężonego powietrza obniża także koszty produkcji, co z pewnością przekłada się na większy zysk dla firmy.
Rodzaje filtrów w systemie uzdatniania sprężonego powietrza
Współczesna technologia umożliwia zastosowanie różnego typu filtrów mających na celu eliminowanie ze sprężonego powietrza takich zanieczyszczeń, jak olej, cząsteczki stałe, a nawet smak czy zapach. Nowoczesne filtry sprężonego powietrza pozwalają na wielostopniową filtrację, co gwarantuje osiągnięcie najwyższej klasy czystości zgodnie z normą ISO 8573.1. Standardowe wyposażenie parku maszynowego, który znajduje się w firmie świadczącej usługi za pomocą medium, jakim jest sprężone powietrze lub też wytwarzających określone artykuły, obejmuje filtry ze wskaźnikiem zużycia wkładu filtrującego oraz pływakowym spustem kondensatu. Warto podkreślić, że filtry zaliczane do klasy premium są dodatkowo wyposażone w manometr różnicowy i elektroniczny spust kondensatu. Nowoczesna instalacja sprężonego powietrza może być wyposażona w filtr odpylający, a także przeznaczony do usuwania cząsteczek stałych oraz oleju, a ponadto filtr z aktywnym węglem, który pochłania smak i zapach.
Prawidłowo przeprowadzona filtracja umożliwia pozbycie się problemu zanieczyszczonego sprężonego powietrza. Ponadto proces gwarantuje dłuższą żywotność posiadanego parku maszynowego.