BiznesBudownictwo

Jak dobrać wagę i wymiary paneli fotowoltaicznych?

2 minut czytania

To, czy fotowoltaika działa w prawidłowy sposób, jest uzależnione od wielu czynników. Jednym z nich jest odpowiedni dobór wagi i wymiarów paneli fotowoltaicznych. Jak tego dokonać? Jak dobrze dopasować panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika w domu jednorodzinnym – na co zwrócić uwagę przy doborze wagi i wymiarów paneli fotowoltaicznych?

W przypadku domów jednorodzinnych panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachach budynków. Te zaś mają ograniczone takie jak powierzchnię oraz wytrzymałość na obciążenia. Żeby więc narażać dachu na uszkodzenia, należy odpowiednio dobrać wagę i wymiary paneli fotowoltaicznych.

Podejmując decyzje, trzeba mieć również na uwadze moc instalacji. Powinna ona odpowiadać zapotrzebowaniu gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Standardowy panel (wymiary podane niżej) osiąga moc ok. 335 W. Jeśli okaże się, że powierzchnia dachu, jego konstrukcja lub udźwig są niewystarczające, by możliwe było zamontowanie ogniw wytwarzających niezbędną moc, wówczas należy zmienić miejsce instalacji.

W takiej sytuacji odpowiednim rozwiązaniem będzie fotowoltaika na gruncie. Panele fotowoltaiczne można również zamontować na dachu garażu lub budynku gospodarczego. Jednak i w tych przypadkach należy wziąć pod uwagę powierzchnię, konstrukcję i udźwig zadaszenia. Co jednak zrobić, jeśli żadnego z tych alternatywnych scenariuszy nie da się zrealizować?

Wyjściem z tej sytuacji może być dachówka fotowoltaiczna. Jest to innowacyjne oraz praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku starszych budynków, dla których instalacja fotowoltaiczna byłaby zbyt dużym obciążeniem. W przypadku tego systemu w miejsce zwykłych dachówek (lub blachy) montuje się dachówki fotowoltaiczne, które są lżejsze niż klasyczne panele. Pozwala to uzyskać pożądaną moc instalacji bez konieczności szukania alternatywnej lokalizacji modułów.

Fotowoltaika w domu jednorodzinnym – wymiary paneli fotowoltaicznych

Jeszcze do niedawna ogniwa fotowoltaiczne były produktami charakteryzującymi się różnymi wymiarami. Praktycznie każdy producent oferował swoje własne wielkości. Wraz z upowszechnieniem się technologii fotowoltaicznych gabaryty ogniw uległy standaryzacji. 

Standardowe moduły fotowoltaiczne składają się z 48, 60 lub 72 ogniw o wymiarach     15×15 cm ułożonych w rzędach z niewielkimi odstępami po sześć sztuk. Łatwo więc obliczyć, jaką powierzchnię będą zajmować. Większość obecnie projektowanych modeli ma następujące wymiary:

  •       wysokość: ok 170 cm,
  •       szerokość: ok 35 mm,
  •       długość: ok 100 cm.

W przypadku domów jednorodzinnych najchętniej wybieranym wariantem są instalacje wyposażone w moduły składające się z  60 ogniw o wymiarach zbliżonych do powyższych wartości.

Waga paneli fotowoltaicznych

Podobnie jak w przypadku gabarytów tak i waga paneli fotowoltaicznych uległa standaryzacji. Jeden panel waży od 18 do 26 kilogramów. Nietrudno więc obliczyć, jak ciężka będzie instalacja i zestawić uzyskaną wartość z danymi dotyczącymi udźwigu dachu. (W rachunkach należy uwzględnić także wagę systemu montażowego).

Wskazany przedział wagowy dotyczy jednak klasycznych paneli fotowoltaicznych, które z przodu są zabezpieczone szkłem hartowanym, a z tyłu folią. Co jednak w przypadku ogniw typu szkło-szkło? Ciężar takiego panelu jest większy o 3-6 kg. Dlaczego? Jest to model chroniony szkłem hartowanym z obydwu stron. Przekłada się to na jego wyższą wytrzymałość mechaniczną oraz lepszą odporność chemiczną. Sprawia również, że panel więcej waży, co należy uwzględnić w szacunkach.

Źródło: Inverter

Podobne artykuły
Biznes

Co to jest gwarancja środowiskowa? Jakie przynosi korzyści?

2 minut czytania
Firmy, których działalność może mieć wpływ na środowisko naturalne, powinny starać się o tak zwaną gwarancję środowiskową. Stanowi ona jeden ze sposobów…
BudownictwoLife Style

Klimatyzacja a oszczędność energii w domu - Jakie technologie są najbardziej efektywne?

2 minut czytania
Klimatyzacja jest jednym z największych konsumentów energii w gospodarstwach domowych, szczególnie w okresie letnim. Zrozumienie, jak różne systemy klimatyzacji wpływają na zużycie…
Biznes

Z czego może składać się układ sprężonego powietrza?

3 minut czytania
Systemy sprężonego powietrza należą do układów o różnorodnej budowie, która uzależniona jest od wymagań aplikacji zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i czystości…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *