Site icon Mappka.pl

Niszczenie dokumentów w firmie – jaką niszczarkę wybrać?

Man is shredding a piece of paper

Mimo rosnącej popularności profesjonalnych usług związanych z utylizacją dokumentów w przedsiębiorstwach, wciąż w wielu biurach korzysta się z niszczarek biurowych. Niszczarki biurowe to niewątpliwie wygodne rozwiązanie, które świetnie zdaje egzamin w przypadku, gdy dokumenty papierowe, korespondencja bieżąca czy rachunki przestają być potrzebne i w szybki i skuteczny sposób chcemy się ich pozbyć. Niszczarki biurowe są pomocne w przypadku niewielkiej ilości dokumentów papierowych, ale dają pewność, że żadne dane nie zostaną już ponownie odczytane z akt.

Jak wybrać dobrą niszczarkę biurową, która będzie odpowiedzią na potrzeby biura oraz – przede wszystkim – jego pracowników? Wiadomo, że większe potrzeby pod względem wydajności niszczarki biurowej będą miały te przedsiębiorstwa, które zatrudniają więcej pracowników i – co za tym idzie – niszczą większą ilość dokumentów w ciągu dnia. Jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę? Jakich funkcji poszukiwać w zróżnicowanej ofercie producentów? Przedstawiamy kilka modeli niszczarek biurowych, które dadzą radę w każdych warunkach i będą stanowić pomoc w codziennej pracy biura.

Przed wyborem niszczarki

Warto zwrócić uwagę na poziom bezpieczeństwa niszczonych dokumentów, jaki oferują konkretne niszczarki biurowej. Norma ISO/IEC 21964 określa siedem poziomów bezpieczeństwa niszczenia dokumentów. Poziom ten zależy od rodzaju dokumentów, które niszczymy. Idąc tym tropem – niszcząc dokumenty zawierające dane osobowe musimy pamiętać, by wybrać odpowiadający konkretnemu poziomowi bezpieczeństwa produkt.

Zanim zdecydujemy się na konkretny model niszczarki musimy zadać sobie także pytanie, ile osób będzie z niej korzystać, jak często będziemy niszczyć w niej dokumenty, ile kartek naraz i co ważne – czy niszczone będą tylko dokumenty papierowe, czy może także płyty CD lub karty plastikowe. Dodatkowa opcja niszczenia innych nośników danych pomaga w codziennej pracy biura i zapobiega wyrzucaniu przedmiotów, które mogą zawierać istotne dane do zwykłego kosza na śmieci.

Jaką niszczarkę wybrać?

Korporacje potrzebują największej wydajności oraz wszechstronności związanej z działaniem niszczarki biurowej – dlatego właśnie do większych biur, w których pracuje duża liczba osób i dziennie niszczone jest nawet kilkaset kartek papieru polecić można drukarkę do zadań specjalnych – AUTOMAX 550C. Ten model cechuje się nie tylko łatwością obsługi, ale także ogromną wydajnością –  550 kartek w niecałe 15 minut to imponujący wynik. Dodatkową zaletą tego modelu jest cicha praca, co pozwoli na spokojne niszczenie dokumentów nie przeszkadzając innym pracownikom nawet w warunkach pracy open space. Ponadto jest to produkt energooszczędny i bezpieczny – bez podania 4-cyfrowego PINu nie ma możliwości, by nasze dokumenty (nawet w formie pociętych kartek) trafiły w niepożądane ręce. Kosz tej niszczarki biurowej ma pojemność aż 83 litrów, a sama niszczarka jest zdolna zniszczyć nie tylko papier, ale także karty plastikowe oraz na przykład płyty CD lub DVD.

Kolejnym ciekawym wyborem – dla mniejszych firm oraz biur – jest model HSM Securio P36i. Jest to estetycznie wyglądający model niszczarki biurowej posiadający innowacyjny system sterowania oraz napędu Intelligent Drive. Ta niszczarka biurowa może się pochwalić  wygodnym wyświetlaczem dotykowym, który pozwala na uruchomienie trzech różnych trybów działania – wydajnego, standardowego oraz cichego. Model HSM Securio P36i umożliwia jednoczesne zniszczenie nawet 29 kartek papieru o grubości 80 g/m2.

Idealnym rozwiązaniem dla mniejszych biur, w których pracuje kilka do kilkunastu osób, jest model FELLOWES LX201. Jest to niewielkie, lecz wydajne urządzenie, które jest w stanie jednocześnie zniszczyć aż 12 kartek. Stopień bezpieczeństwa, jaki oferuje ten model niszczarki biurowej, to P-5. Niszczarki z serii FELLOWES LX posiadają inteligentny panel sterowania – INtelliBAR – dzięki któremu zapewniają wygodny dostęp do najważniejszych funkcji oraz aktualnego stanu urządzenia.

Źródło: Essi – niszczenie dokumentów

Exit mobile version