Site icon Mappka.pl

Pachołki drogowe od A do Z

Pachołki są widoczne na drogach, parkingach, stacjach benzynowych czy prywatnych posesjach. Chyba nie ma osoby, która nie spotkała się z tym elementem – zapewniającym bezpieczeństwo i płynność ruchu drogowego. Jednak co tak naprawdę wiemy o stożkach drogowych? Okazuje się, że niewiele. Przyjmujemy ich istnienie i stosujemy się do zasad, jakie wymusza na nas ich zastosowanie. Warto poznać nieco bliżej pachołki drogowe, a także to, czym są i gdzie można je stosować. Przedstawiamy w skrócie najważniejsze informacje o stożkach drogowych.

Pachołki drogowe a słupki drogowe – czy to jest to samo?

Często możemy spotkać się z zamiennym stosowaniem nazw pachołki drogowe i słupki drogowe. Określenia te nie są synonimami, a ich stosowanie w tym samym kontekście jest błędem. Pachołki drogowe i słupki różnią się bowiem nie tylko wyglądem, ale także cechami i zadaniami w ruchu drogowym. Pachołki drogowe wyglądem przypominają stożki i z tego powodu można je również nazywać stożkami drogowymi lub stożkami ostrzegawczymi. Są lekkie i mobilne, a zmiana ich umiejscowienia może się odbyć szybko i przy użyciu jednej ręki. 

Natomiast słupki drogowe to zupełnie inny element bezpieczeństwa ruchu drogowego i pieszego. Słupki są smukłe i najczęściej wysokie. Nie mają również dużej mobilności. W najpopularniejszym wariancie są na stałe przytwierdzone do podłoża i ich przeniesienie jest trudne i pracochłonne.

Warianty i rodzaje ostrzegawczych pachołków drogowych

Pachołki drogowe, będące istotnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo na drogach, chodnikach i w strefach ruchu, mają kilka rodzajów. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że stożki drogowe mogą mieć różną wielkość. Wiąże się to z odmiennymi potrzebami niejednakowych typów dróg i ze zróżnicowanym natężeniem ruchu. Do wyboru są pachołki ostrzegawcze o wysokościach od 30 cm do aż 100 cm. Wielkość może być różna w zależności od producenta. Kolejną cechą rozróżniającą stożki drogowe jest ich ciężar oraz możliwość samodzielnego dociążenia pachołków. 

W sklepach ze sprzętem drogowym można znaleźć stożki ostrzegawcze o określonej wadze lub takie, które dają możliwość dociążenia w zależności od potrzeb. Konieczność zwiększenia masy tego elementu bezpieczeństwa dróg wynika z warunków, w jakich jest użytkowany. Cięższe stożki są używane w rejonach, na których samochody poruszają się dość szybko, a więc na autostradach czy drogach szybkiego ruchu. Tam przy dużych prędkościach lekkie pachołki o niewielkiej masie szybko zostałyby zwiane i przestałyby spełniać swoje zadanie. 

Wszystkie ostrzegawcze stożki drogowe mają także pewne cechy wspólne. Jedną z nich jest kolor. Zdecydowana większość pachołków ma barwę pomarańczową. Sprawia to, że są lepiej widoczne nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Można spotkać stożki w innych kolorach, jednak są one częściej stosowane na parkingach czy prywatnych posesjach niż w ruchu drogowym. Dodatkowo każdy pachołek drogowy posiada pasy odblaskowe. Skutecznie odbijają one światła reflektorów i latarni ulicznych, sprawiając, że pachołki są doskonale widoczne zarówno w dzień, jak i po zmroku a nawet we mgle.

Kiedy można stosować pachołki drogowe

Pachołki drogowe mają wiele uniwersalnych zastosowań. Jednak najczęstsze i zalecane przez producentów jest użycie stożków drogowych do wyznaczania kursu jazdy lub stopniowego zwężania jezdni, oznaczenia robót szybko postępujących lub krótkotrwałych, zwrócenia uwagi na miejsca niebezpieczne, wygrodzenia pasów jezdni wyłączonych z ruchu. Pachołki drogowe są niezbędnym elementem dodatkowego wyposażenia stacji benzynowych, parkingów czy prywatnych posesji.

Źródło: Drogowe sp. z o. o. 

Exit mobile version