Site icon Mappka.pl

Pozwolenia wodnoprawne a współpraca z firmą konsultingową

W wielu przypadkach budowa inwestycji nie ruszy z miejsca, jeśli wcześniej inwestor nie otrzyma pozwolenia wodnoprawnego. Żeby usprawnić procedurę ubiegania się o pozwolenie wodnoprawne lub zgłosić coś zgłoszeniem wodnoprawnym, warto zdecydować się na współpracę z firmą konsultingową świadczącą usługi z zakresu ochrony środowiska. W czym konkretnie zewnętrzni specjaliści mogą Ci pomóc?

Pozwolenie wodnoprawne – garść podstawowych informacji

Pozwolenie wodnoprawne to decyzja upoważniająca dany podmiot do wykonywania urządzeń wodnych lub szczególnego korzystania z wód. Wydawana jest ona przez właściwe organy Wód Polskich – Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej lub Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich.

Polecane

Przez redakcję

Pozwolenie ustala m.in. cel i zakres korzystania z wód, a także warunki wykonywania uprawnienia. Wskazuje również obowiązki, które inwestor (użytkownik urządzenia wodnego) musi spełnić, by ochronić zasoby środowiska oraz interesy ludności i gospodarki. Szczegółowo określa się ilość pobieranej wody, sposób gospodarowania wodą czy też ilość, stan oraz skład ścieków, które będą wprowadzane do środowiska lub urządzeń kanalizacyjnych.

Pozwolenia wodnoprawne – w czym może Ci pomóc firma konsultingowa?

Żeby otrzymać pozwolenie wodnoprawne, należy nie tylko odpowiednio wypełnić wniosek, ale również dołączyć do niego szereg dokumentów. Wbrew pozorom może się to okazać nie lada wyzwaniem. Dlatego warto skorzystać z usług firmy konsultingowej świadczącej doradztwo w zakresie ochrony środowiska. Profesjonalny podmiot nie tylko sporządzi wniosek, ale również zajmie się przygotowaniem dokumentacji oraz zadba o skompletowanie wszystkich wymaganych do niej informacji.

Jednym z podstawowych dokumentów, na podstawie którego inwestor uzyskuje pozwolenie wodnoprawne, jest operat wodnoprawny. Opisuje on przedsięwzięcie i uzasadnia potrzeby wodne przyszłego użytkownika. Musi więc nie tylko spełniać wymogi formalne, ale również być przygotowany z najwyższą starannością. Powierzając sporządzenie operatu wodnoprawnego specjalistom, możesz być pewny, że dokument będzie miał odpowiednią jakość.

Operat wodnoprawny powinien zawierać dokładną analizę prawną, techniczną i środowiskową przedsięwzięcia. Oprócz opisu inwestycji i niezbędnych obliczeń nie może w nim zabraknąć również części graficznej. Co więcej, dokument musi być zgodny z obowiązującymi ustawami i rozporządzeniami.

Choć w polskim prawie nie ma wymogu, aby osoba sporządzająca operat wodnoprawny, dysponowała konkretnymi uprawnieniami, nie oznacza to, że do opracowania dokumentu można zatrudnić laika. Wręcz przeciwnie. Zadanie to warto powierzyć specjalistom. Dysponują oni bowiem ekspercką wiedzą z zakresu ochrony środowiska i bogatym doświadczeniom. Znają również wszelkie niuanse prawa, dzięki czemu operat wodnoprawny spełnia wszystkie wymogi formalne.

Nie tylko operat wodnoprawny – na jakie jeszcze wsparcie możesz liczyć?

Profesjonalna firma konsultingowa nie tylko przygotuje dokuemntację i skompletuje wszystkie dokumenty niezbędne do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, ale również będzie wsparciem dla inwestora na każdym etapie postępowania administracyjnego. To ważne, gdyż organy administracji państwowej czasem proszą o dostarczenie dodatkowych dokumentów. Żeby nie przeciągać procedury w nieskończoność, warto je szybko dostarczyć. Wsparcie specjalistów usprawni proces.

Co więcej, firma konsultingowa może również w imieniu klienta wziąć udział w postępowaniu administracyjnym. Oddając cały proces uzyskania pozwolenia wodnoprawnego rzetelnemu podmiotowi, oszczędzasz czas, który możesz poświęcić np. na rozwój przedsięwzięcia.

Wkład pracy osoby, która nie miała dotychczas do czynienia z przygotowaniem takiej dokumentacji, a robi to pierwszy raz, będzie niewspółmierny do kosztu zapłaconego firmie konsultingowej w ramach zlecenia wykonania usługi w tym zakresie. Do tego dochodzi jeszcze odpowiadanie na prośby Urzędów  o wyjaśnienia zgłaszane na etapie analizowania złożonej dokumentacji oraz o zmiany w przeliczeniach i ujęcie w inny sposób zapisów treści zawartych w dokumentacji. Nierzadko na tym etapie przerasta to możliwości czasowe debiutanta. Wiadomo, że jeżeli ktoś się zaprze to zrobi co postawił sobie za cel, ale nierzadko potem okazuje się, że mogł w tym czasie wykonać wiele więcej czynności, które przyniosły mu lub jego firmie większa korzyść nie wikłając się w czynności, które wykonuje się raz na 4 lub 10 lat a po tym okresie czasu już nie musi tym się zajmować lub musiałby wdrażać się od nowa ze względu na zmiany w prawie lub nowe, coraz szersze wymagania Urzędu wydającego pozwolenia.

Procedura ubiegania się o pozwolenie wodnoprawne wcale nie musi być żmudna i czasochłonna. Wystarczy, że zdecydujesz się na współpracę z firmą konsultingową z branży ochrony środowiska. Dzięki wsparciu ekspertów Twój wniosek i operat wodnoprawny nie będzie zawierał błędów, co przyspieszy wydanie decyzji i zwiększy szanse na to, że postępowanie administracyjne zakończy się sukcesem.

Źródło: EkoMeritum – konsulting w zakresie ochrony środowiska

Exit mobile version