Budownictwo

Rzeczoznawca budowlany pomoże przy popękanej posadzce

3 minut czytania

Nierówna i popękana posadzka nie tylko obniża walory estetyczne naszego domu, ale i wpływa na sposób użytkowania podłogi. Od tego, w jaki sposób zostanie ona wykonana, zależy też jej trwałość. O jakich zasadach podczas montażu posadzki pamiętać, żeby w przyszłości uniknąć kosztownych remontów? Kiedy zlecić rzeczoznawcy budowlanemu wykonanie ekspertyzy budowlanej?

Nieprawidłowe przygotowanie podłoża pod posadzkę

Od tego, czy nasza posadzka zostanie wykonana prawidłowo, zależy jej wygląd i sposób jej późniejszego użytkowania. Z kolei stabilność podłogi i jakość jej realizacji, zwłaszcza w przypadku budynków, które nie mają podpiwniczenia, uzależniona jest od przygotowania warstwy nośnej podłoża znajdującej się pod chudziakiem. Dlatego przed przystąpieniem do prac związanych z układaniem posadzki warto upewnić się, że pierwsza warstwa chudego betonu jest zabezpieczona i ma trwałą podbudowę z piasku odpowiedniej jakości, a więc takiego, który będzie nadawał się do zagęszczenia i ubijania. Jeśli piasek będzie zbyt sypki, betonowa płyta położona na niestabilnej podbudowie może pękać. Niestety, błędy popełnione na tym etapie, ze względu na specyfikę prac, mogą być w przyszłości trudne do wykrycia i bezproblemowego usunięcia, dlatego warto już na tym etapie prac dopilnować, żeby ekipa budowlana wywiązała się ze swoich zobowiązań.

Źle wykonana wylewka podłogowa

Częstym błędem popełnianym przez ekipy budowlane zajmujące się wylewaniem posadzek  jest źle dobrana mieszanka betonowa. Bardzo często wykonawcy ignorują zalecenia projektanta, stosując w całym budynku ten sam rodzaj mieszanki betonowej na wszystkie podłogi. Tymczasem podczas wykonywania posadzki istotne jest, żeby dobrej jakości mieszanka betonowa była dobrana do typu podłogi i jej przeznaczenia. Pamiętajmy, że np. w przypadku ogrzewania podłogowego będziemy musieli zdecydować się na inny rodzaj jastrychu. Ważne jest, żeby wylewka podłogowa miała jednolitą konsystencję i mogła wyschnąć w swoim tempie, bez udziału dodatkowych osuszaczy. W przeciwnym wypadku może pękać. Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe, posadzka musi być dodatkowo wzmocniona i idealnie osuszona.

Jeżeli pomimo z pozoru prawidłowo wykonanych robót podczas użytkowania domu zauważymy, że nasza podłoga pęka lub kruszy się, możemy poprosić o zweryfikowanie prawidłowości wykonanych prac wykonawczych. Jeśli podczas oględzin rzeczoznawcy budowlanego okaże się, że wykonawca popełnił rażące błędy, ekspertyza budowlana będzie dokumentem, który pomoże nam wyegzekwować odpowiednie naprawy.

Nieprawidłowo wykonana hydroizolacja podłogi

Jeżeli podłoga w naszym domu pęka, a w miejscu uszkodzeń pojawiają się zawilgocenia, możemy przypuszczać, że podczas wylewania posadzki ekipa nie zadbała o dobrą hydroizolację podłogi. Prawidłowe wykonanie hydroizolacji posadzki jest szczególnie istotne w mokrych lub nieogrzewanych pomieszczeniach, np. łazience, kuchni i spiżarni, ponieważ to właśnie tam najczęściej mamy do czynienia ze skraplaniem się pary wodnej. Hydroizolacja skutecznie chroniąca przed zawilgoceniem powinna obejmować warstwę folii izolacyjnej i cienką warstwę styropianu, i powinna być ułożona na utwardzonym chudziaku. Dopiero później możemy przystępować do wylewania kolejnych warstw jastrychu. Jeżeli rzeczoznawca budowlany stwierdzi, że na którymś z etapów prac wylewkowych posadzki popełniono błędy, które skutkują pękaniem podłogi, będziemy mieli prawo oczekiwać od wykonawcy naprawienia szkód i odszkodowania. Ekspertyza budowlana przygotowana przez eksperta w dziedzinie budownictwa powinna wskazywać błędy oraz możliwe działania naprawcze służące ich wyeliminowaniu.

Błędy w dylatacji posadzki

Brak dylatacji, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z dużymi powierzchniami, nie tylko utrudnia prace wykończeniowe, ale i doprowadza do pękania posadzki podczas jej użytkowania. Dlatego musimy pamiętać, że odpowiednie nacięcia na powierzchni wysychającej mieszanki cementowej są niezbędne do bezproblemowego utrzymania podłogi w dobrym stanie. Dobrze wykonana dylatacja musi dzielić posadzkę na mniejsze elementy, a także przebiegać wzdłuż linii styku podłogi ze ścianą, w przejściach, zwężeniach i załamaniach poziomów. W przeciwnym wypadku już wykończona podłoga może się kruszyć i pękać. Jeśli rzeczoznawca budowlany uzna, że powstałe usterki wynikają z nieprawidłowo przeprowadzonych prac wykończeniowych, ekspertyza budowlana wskazywać na konieczność remontu uszkodzonej posadzki przez wykonawcę.

Źródło: MPExpertbud – Ekspertyzy Budowlane

Podobne artykuły
Budownictwo

Sprężarka do lakierni — jakie cechy musi posiadać?

3 minut czytania
Każdy zakład i warsztat ma swoją odmienną specyfikę pracy. Dotyczy to również lakierni i innych warsztatów działających w tej branży. Sprawia to,…
BudownictwoLife Style

Schody kręcone stalowe – pomysły, inspiracje, cena

3 minut czytania
Stalowe schody kręcone są dobrym rozwiązaniem, jeżeli dysponujemy małą przestrzenią i nie możemy pozwolić sobie na klasyczne duże schody jednobiegowe. Nie dziwi…
BudownictwoLife Style

Meble modułowe czy meble na wymiar w kuchni? Oto jest pytanie!

2 minut czytania
Projektowanie kuchni może spędzać sen z powiek nawet najlepiej przygotowanym architektom wnętrz. W ofertach mebli do kuchni znajdziesz szereg rozwiązań aranżacyjnych, wśród…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *