Site icon Mappka.pl

Śmierć bliskiej osoby a konta na social mediach – co z nimi zrobić?

Obecnie wiele osób dzieli swoje życie na to realne, fizyczne i na cyfrowe, a więc odbywające się w internecie. Istotną funkcję w tym drugim przypadku spełniają portale społecznościowe, które skutecznie walczą o naszą uwagę i czas. Naturalne zatem wydaje się pytanie, co bliscy powinni zrobić z kontami osób zmarłych na tych serwisach? W poniższym tekście wyjaśnimy, jakie są obecnie możliwości i jak wygląda to w praktyce.

Konto osoby zmarłej na Facebooku

 Choć kwestie związane z dostępem do treści publikowanych na portalach społecznościowych opublikowanych w przeszłości przez osoby zmarłe nie są jeszcze do końca umocowane prawnie, wiele serwisów wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników, oferując różne rozwiązania.

Polecane

Przez redakcję

Facebook na przykład umożliwia nadanie kontom zmarłych statusu In memoriam. Na czym on polega? Jak możemy dowiedzieć się z informacji dostępnych na portalu, takie konto zostaje zamknięte, zachowywane są jednak wszystkie wpisy i zdjęcia. Co więcej, rodzina i bliscy mogą dzielić się wspomnieniami o zmarłej osobie. Istotne jest też to, że status In memoriam zabezpiecza przed zalogowaniem się na to konto przez kogoś innego.

Co trzeba zrobić, by konto na Facebooku zyskało status In memoriam?

 Facebook wymaga wypełnienia stosownego wniosku, do którego należy dołączyć akt zgonu. Co ciekawe, również właściciel konta, jeszcze za życia, może zadecydować, co stanie się z nim w razie śmierci. Portal pozwala także na wybór opiekuna konta, który będzie nim zarządzał (ma on możliwość przyjmowania zaproszeń do znajomych).

 Oczywiście nadanie statusu In memoriam nie jest jedyną opcją. Bliscy osoby zmarłej mogą przesłać prośbę o całkowite usunięcie konta zmarłego. Tu również wymagany jest akt zgonu lub inny dowód śmierci (na przykład nekrolog). W tej drugiej sytuacji, niezbędne będzie też potwierdzenie uprawnień osoby wysyłającej taki wniosek. Może być to pełnomocnictwo, akt urodzenia, testament, ostatnia wola lub zaświadczenie o powołaniu na zarządcę majątku spadkowego.

A skoro o tym mowa, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby w treści tego typu dokument zawrzeć informacje na temat tego, co rodzina powinna zrobić z kontem FB w razie Twojej śmierci.

Co dzieje się z kontami osób zmarłych na innych portalach społecznościowych?

 Nie da się ukryć, że Facebook nadal jest jednym z najpopularniejszych serwisów tego typu, dlatego nic dziwnego w tym, że to na nim koncentrują się pytania zadawane przez internautów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jak takie sytuacje załatwiane są również na innych portalach.

 W sieci działa jeszcze kilka innych popularnych portali społecznościowych, które w bardzo podobny sposób podchodzą do kont osób zmarłych. Szczegółowe informacje na ten temat powinny znajdować się w zakładce Pomoc. A jeśli masz jakieś wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z dostępnych formularzy kontaktowych.

źródło: MORTIS Zakład Pogrzebowy Warszawa

Exit mobile version