Site icon Mappka.pl

Sprężarka do lakierni — jakie cechy musi posiadać?

kompresor-do-lakierni

Każdy zakład i warsztat ma swoją odmienną specyfikę pracy. Dotyczy to również lakierni i innych warsztatów działających w tej branży. Sprawia to, że ich wyposażenie nie może być uniwersalne tylko dostosowane do konkretnych warunków i potrzeb użytkowników. Nie inaczej jest ze sprężarkami powietrza. Sprężone powietrze jest obecnie nieodzownym elementem codziennej pracy lakierni. Jednak aby było ono funkcjonalne i wydajne powinno być odpowiednio dobrane i skonfigurowane. Podpowiadamy jakie cechy musi posiadać dobra sprężarka do lakierni.

Funkcje i zadania sprężarki w lakierni

Sprężone powietrze od pewnego czasu stało się nieodzownym elementem pracy w wielu zakładach, warsztatach, ale także punktach usługowych czy handlowych. Wyjątku nie stanowią tu lakiernie, które na co dzień również korzystają ze sprężonego powietrza. Kompresory stosowane są przede wszystkim do zasilania pistoletu lakierniczego, czyli podstawowego narzędzia pracy w lakierni. Pistolety lakiernicze wykorzystuje się zarówno do malowania karoserii jak i innych elementów, również odnawianych mebli, gdzie ważna jest precyzja i równomierne nałożenie lakieru czy pigmentu. Sprężone powietrze stanowi swego rodzaju czynnik nośny dla lakieru. Przy jego udziale pigment jest wypychany z dyszy, co powoduje nanoszenie cienkich, równomiernych i powtarzalnych warstw koloru. Eliminuje to wszelkiego rodzaju zacieki, nierówności czy inne niedociągnięcia dając najwyższą jakość usług lakierniczych. Ponadto zastosowanie pistoletu lakierniczego w połączeniu z kompresorem znacząco przyspiesza pracę i zwiększa jej wydajność.

Parametry dobrego kompresora do lakierni

Dobierając odpowiedni kompresor do lakierni należy przede wszystkim pamiętać, aby był on dostosowany do wymagań współpracujących z nim maszyn i narzędzi. Tym samym sprężarka powinna być kompatybilna z pistoletem wykorzystywanym w lakierni lub parametrami kabiny lakierniczej. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników przy wyborze kompresora do lakierni. Z pewnością dość istotna jest pojemność kompresora do lakierni. Jest ona wyrażana w litrach powietrza na minutę. Im większa jest pojemność sprężarki, tym więcej lakieru czy farby można nanieść na malowany element za jednym razem. Jednak nie należy tu przesadzać. Warto dopasować pojemność kompresora do średnicy dyszy pistoletu lakierniczego. Niewielkie sprężarki, sprawdzające się przy malowaniu małych elementów mogą mieć pojemność 50 l/min. Do profesjonalnego użytku w lakierniach zaleca się natomiast kompresory o większej wydajności, która mieści się w przedziale od 200 l/min do nawet 500 l/min przy bardzo dużym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze. Wybór kompresora powinien być ściśle powiązany z wyborem pistoletu lakierniczego. Przyjmuje się, że wydajność sprężarki musi co najmniej dorównywać wydajności pistoletu lakierniczego. Oznacza to, że aby praca była efektywna, i ekonomiczna wydajność pistoletu nie powinna przekraczać wydajności kompresora.

Dokonując wyboru pomiędzy kompresorem tłokowym a śrubowym trzeba wziąć pod uwagę ich mocne i słabe strony. Kompresor tłokowy jest niedrogi i sprawdza się do pracy w lakierni. Nie nadaje się jednak do pracy w trybie ciągłym. Jest lepszym rozwiązaniem dla lakierników z mniejszą liczbą zleceń lub prowadzący dodatkowo inną działalność. Dużo lepszym rozwiązaniem do lakierni są sprężarki śrubowe. Jest to opcja najbardziej wydajna i opłacalne. Kompresory śrubowe zapewniają wysoką jakość dostarczanego powietrza, oprócz tego podczas pracy emitują dużo mniej hałasu niż sprężarki tłokowe. Urządzenia śrubowe generują duże ilości sprężonego powietrza, jednak mimo to nadal nadają się do stosowania na mniejszą skalę, co czyni je niebywale uniwersalnymi. Sprężarki śrubowe doskonale nadają się do pracy ciągłej, nawet 24 godziny na dobę. Sprawia to, że wydajność warsztatu lakierniczego wzrasta i pojawia się możliwość obsługi większej liczby zleceń. To natomiast ma bezpośrednie przełożenie na wzrost zysków z działalności. Kompresory śrubowe są wprawdzie nieco droższe, ale wydatek ten dość szybko się zwraca dzięki wysokiej wydajności pracy przy użyciu kompresorów śrubowych.

Exit mobile version