Chociaż informatycy wciąż mają silną pozycję na rynku pracy, pandemia Covid-19 zachwiała pewnością w branży IT. Przejawem tego był zwrot ku bardziej bezpiecznym formom zatrudnienia. Czy jednak znalezienie stabilnej pracy w IT jest możliwe? Jak tego dokonać i jakie aspekty prześwietlić u potencjalnego pracodawcy/kontrahenta?
Praca IT – jak zweryfikować podmiot pod względem stabilności zatrudnienia?
W branży IT jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze pracodawcy jest wysokość zarobków. Jednak w związku z przestojem gospodarczym spowodowanym pandemią Covid-19 znaczenia nabrała również stabilność zatrudnienia. Wśród doświadczonych specjalistów krótkoterminowe kontrakty nie są tak pożądane jak wcześniej. Pracownicy IT są również ostrożniejsi w nawiązywaniu współpracy na zasadach B2B.
Polecane
Przez redakcję
Najlepsze sposoby na pranie mebli tapicerowanych
Jak nauczyć się pływać?
Wynajem sprężarek — kiedy się opłaca
Rośnie natomiast zainteresowanie pracą na etacie. Daje ona bowiem największe poczucie stabilności. Jednak i w jej przypadku należy liczyć się z ryzykiem zwolnienia. Nasuwa się więc pytanie – czy w branży IT można znaleźć stabilne zatrudnienie? Okazuje się, że tak. Trzeba jednak sprawdzić pewne kwestie.
Istnieje kilka sposobów na to, by zweryfikować potencjalnego pracodawcę lub partnera biznesowego pod kątem stabilności. Jednym z nich jest analiza wyników finansowych firmy. Oczywiście, są to dane poufne. Dlatego większość przedsiębiorców nie będzie chciała dzielić się nimi „z marszu”.
Szczegółowy raport nie jest jednak konieczny. Wystarczy, że dowiesz się, czy firma zamknęła poszczególne kwartały z zyskiem. Poproś również o dane na temat miesięcznych subskrypcji, przyrostu leadów czy też liczby tzw. billable hours (godzin przepracowanych przez pracownika dla pracodawcy, a rozliczanych z klientem pracodawcy – to metoda rozliczenia często spotykana w software house’ach). Na ich podstawie ocenisz, czy w ostatnim czasie przedsiębiorstwo zanotowało spadki/wzrosty.
Analiza opinii pracowników – sposób na znalezienie stabilnej pracy w IT
Najlepszym źródłem informacji na temat pracodawcy lub kontrahenta są pracownicy i osoby, które już kiedyś z nim współpracowały. Warto więc przeanalizować ich doświadczenia. Dowiesz się z nich, czy klient jest wypłacalny, czy nie zwleka z zapłatą wynagrodzenia, czy nie zwalnia pracowników bez uzasadnionego powodu. Gdzie jednak można znaleźć takie informacje?
Pierwszym źródłem danych są opinie dodawane w Google Mapach i mediach społecznościowych. Nie zawsze jednak są one miarodajne. Dlaczego? Zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie można kupić. Warto więc być czujnym podczas ich analizy. Czasem fałszerstwo da się rozpoznać na pierwszy rzut oka.
Bardziej wiarygodnym źródłem informacji są komentarze zamieszczane w serwisach z opiniami o pracodawcach oraz na forach branżowych. Ukazują one blaski i cienie pracy dla danego przedsiębiorcy. Najczęściej jednak są anonimowe, przez co również mogą być fałszywe. To od Twojej subiektywnej oceny będzie więc zależeć to, czy im zaufasz.
Możesz również skontaktować się z byłymi pracownikami/kontrahentami w sposób bezpośredni. Wystarczy, że znajdziesz ich profile na LinkedIn. Już z samej analizy profilów możesz wyciągnąć wnioski. Jeśli średni staż pracy pracowników w danej firmie wynosił niespełna kilka miesięcy, trudno mówić o stabilności zatrudnienia. Potrzebujesz więcej szczegółów? Po prostu napisz do konkretnej osoby.
Praca IT – nie bój się zadawać pytań na rozmowie rekrutacyjnej
Rozmowa rekrutacyjna ma służyć nie tylko do zweryfikowania kompetencji potencjalnego pracownika, ale również poznaniu przez niego warunków zatrudnienia. Dlatego nie bój się zadawać szczegółowych pytania. Przybliżą Ci one środowisko pracy i sprawią, że decyzja o podjęciu zatrudnienia w danym miejscu będzie bardziej świadoma. O co warto więc pytać?
Obok wspomnianych wyników (finansowych i sprzedażowych) warto poprosić o przedstawienie wskaźnika rotacji. Zapytaj, dlaczego firma szuka pracownika akurat teraz, z jakiego powodu odchodzi Twój poprzednik oraz w jaki sposób sprostała pandemicznym wyzwaniom. Czy musiała zredukować zatrudnienie? A może nie dokonała zwolnień, lecz zamroziła wypłatę premii? Pozwoli Ci to uzyskać obraz przedsiębiorstwa.
źródło: Teamquest.pl – rekrutacja IT