Site icon Mappka.pl

Suplementy diety – rodzaje, definicje, czy pomagają?

suplementy a zdrowie

Suplementy diety – rodzaje, definicje, czy pomagają?

By zachować dobre zdrowie przez całe życie nasz organizm potrzebuje witamin i minerałów. Pozyskanie ich z samego jedzenie może być jednak trudne – z pomocą przychodzą jednak suplementy diety. Choć nie mogą one zastąpić dobrze zbilansowanej diety, są w stanie zapewnić odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych. Trzeba jednak pamiętać, by stosować je odpowiedzialnie i zgodnie z zaleceniami. Odpowiednia suplementacja może odgrywać istotną rolę w zdrowym stylu życia. Oto kilka informacji na temat tego, co musisz o nich wiedzieć. 

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to produkty, które zawierają witaminy, minerały, substancje botaniczne lub ziołowe, aminokwasy oraz enzymy. Najczęściej można znaleźć je w formie tabletek, kapsułek, proszków i płynów.

Suplementy diety, a leki

Suplementy nie są lekami i nie leczą żadnych chorób. Jednak każdy producent ma obowiązek zapewnić, że jego produkt jest bezpieczny i spełnia określone standardy jakości. W Polsce pieczę nad tym sprawuje Główny Inspektor Sanitarny. Różnica między lekiem, a suplementem diety jest taka, że te pierwsze spełniają przede wszystkim funkcje lecznicze. Drugie zaś mają na celu uzupełnienie substancji, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. 

Jakie suplementy warto brać?

Istnieją różne rodzaje suplementówa każdy z nich dostarcza do naszego organizmu innych składników. To, jaki suplement powinniśmy brać jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Istnieje jednak kilka składników odżywczych, których suplementacja z pewnością przyniesie korzyści. 

Czy suplementy diety są bezpieczne?

Producenci ponoszą odpowiedzialność za to, by upewnić się, czy suplementy są zdrowe. Muszą oni przestrzegać szeregu norm, które mają na celu zapewnienie najwyższej jakości na każdym etapie produkcji. Dba o to Główny Inspektor Sanitarny, który określa normy, jakie muszą spełniać wszystkie suplementy na rynku. Ważne jest jednak, by dowiedzieć się jak najwięcej na temat konkretnego suplementu jeszcze zanim go przyjmiemy. Choć Internet może dostarczyć wielu pomocnych informacji, nie zawsze będą one wystarczająco rzetelne. Najważniejsza zasada brzmi: jeśli coś brzmi zbyt pięknie, by było prawdziwe, to najprawdopodobniej tak właśnie jest. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości możesz porozmawiać ze swoim lekarzem lub skontaktować się bezpośrednio z producentem. 

Exit mobile version