Site icon Mappka.pl

USG jamy brzusznej – kiedy zgłosić się na badanie?

talented therapist working with ultrasound machine at the clinic. clinic for family. sales on diagnostic. back view photo. new life. children

Odczuwanie ostrego, regularnie występującego bólu w okolicy brzucha, jak również problemy gastryczne, zaparcia czy urazy powłok brzusznych, są wskazaniem do wykonania USG tej części ciała. Dzięki obserwacji przeprowadzonej przy pomocy aparatu ultrasonograficznego, możliwe jest wykrycie wielu poważnych schorzeń i urazów, a także ostrych i przewlekłych stanów zapalnych.

Jak ważna jest profilaktyka USG jamy brzusznej i dlaczego warto ją stosować?

Profilaktyczne badanie USG jamy brzusznej powinno być wykonywane u każdej zdrowej osoby w odstępie 24 miesięcy. Ma ono na celu zobrazowanie czy w jamie brzusznej nie dochodzi do powstawania patologicznych zmian, mogących zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta. Oprócz tego USG brzucha należy wykonać w przypadku pojawiających się ostrych bólów w tej okolicy, które nie są wynikiem menstruacji czy też dolegliwości żołądkowych, w postaci niestrawności. USG jamy brzusznej powinno być wykonane w przypadku częstych wymiotów, biegunek i zaburzeń trawiennych, a także uczucia wzdęcia, które nie mija nawet w przypadku częściowej bądź całkowitej wstrzemięźliwości od pokarmów.

Osoby kwalifikujące się do wykonania USG jamy brzusznej to także pacjenci, którzy zaobserwowali krwawienie w moczu lub krew w kale oraz plamienia z narządów rodnych. Kwalifikacją do wykonania USG jamy brzusznej jest także nagła utrata wagi, nie spowodowana niskokaloryczną dietą czy też nadmierną aktywnością fizyczną. Tym, co powinno skłonić do wykonania USG, są także urazy brzucha i długotrwale utrzymująca się gorączka, nie będąca objawem przeziębienia czy też zakażenia bakteryjnego lub wirusowego.

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Badanie USG brzucha to metoda całkowicie bezpieczna, bezbolesna i nieinwazyjna. Wymaga przygotowania, które pomoże właściwie ocenić narządy znajdujące się w jamie brzusznej. Pacjent, który zdecyduje się na wykonanie USG, powinien powstrzymać się od spożywania posiłków i picia płynów, przynajmniej 5 godzin przed planowanym badaniem. Nie należy także palić papierosów i żuć gumy.

Osoby, które zażywają na stałe leki, nie muszą rezygnować z zalecanych medykamentów, ale powinny je popić 1/2 szklanki wody. Warto wspomnieć, że zażycie leków nie powinno nastąpić później niż godzinę przed planowanym badaniem USG jamy brzusznej. Osoby z tendencją do wzdęć muszą powstrzymywać się od produktów spożywczych, wywołujących nadmierne gazy i utrzymywać lekkostrawną dietę, minimum 2 dni przed planowanym badaniem. Warto także zażyć dostępne bez recepty preparaty, zmniejszające ilość gazów w jelitach.

Co obrazuje badanie USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej może być wykonywane u osób w podeszłym wieku, kobiet w ciąży, a także pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. Osoby chorujące na różnego typu schorzenia, wymagające regularnego zażywania medykamentów, powinny przynieść wyniki poprzednich badań USG, jak również listę zażywanych leków i badania morfologiczne.

W trakcie wykonywanej diagnostyki przy pomocy ultrasonografu, możliwa jest ocena stanu wątroby, trzustki, śledziony, dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego, nerek, pęcherza moczowego – w czasie wypełnienia go przez mocz – narządów rodnych u kobiet, gruczołu krokowego u mężczyzn, a także dużych naczyń jamy brzusznej, szczególnie aorty i żyły głównej dolnej.

USG jamy brzusznej zalecane jest osobom, które stosują nieprawidłową dietę i spożywają wysokokaloryczne potrawy, mogące powodować stłuszczenie wątroby i zmiany miażdżycowe w aorcie brzusznej, a także w żyle głównej dolnej. Prawidłowo wykonane USG jamy brzusznej jest zalecane również u kobiet w ciąży, w celu oceny płodu. Fale ultradźwiękowe, trafiające do narządów wewnętrznych, odbijają lub pochłaniają wiązkę, co umożliwia ustalenie wieku płci i prawidłowego rozwoju płodu. Klasyczne badanie USG powłok brzusznych daje obraz dwuwymiarowy 2D, dzięki czemu można ustalić i ocenić prawidłowość budowy poszczególnych części ciała dziecka, jak również dokonać stosownych pomiarów. W trakcie badania USG brzucha u kobiet w ciąży można także obliczyć ilość powstałych wód płodowych.

USG jamy brzusznej jest zalecane nie tylko osobom odczuwającym różnego typu dolegliwości, ale także jako profilaktyka. To bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które może ocenić stan narządów, aorty brzusznej i żyły głównej dolnej, jak również rozwój płodu.

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa

Exit mobile version