Site icon Mappka.pl

Wyburzenie ścian i obiektów – o czym musisz pamiętać

Orange skip full of bricks and rubble

Wyburzanie ścian czy też całych obiektów to dość skomplikowany proces, który wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych czynników. Podczas remontu czy też urządzania nowego wnętrza często zadajemy sobie pytania – jak wyburzyć ścianę? O czym pamiętać podczas wyburzania? Na co zwrócić uwagę?

Właściciele mieszkań, w których konieczny jest remont, często interesują się możliwością wyburzenia ściany lub jej części. Dzięki temu zabiegowi można odświeżyć wnętrze i na przykład wpuścić do niego więcej światła. Teoretycznie jest to możliwe zawsze, ale należy pamiętać, aby  wszelkie zmiany w konstrukcjach budynków konsultować ze specjalistą. To pozwoli uniknąć naruszenia elementów nośnych, które może prowadzić do katastrofy budowlanej.

Wyburzanie ściany w mieszkaniu warto rozpocząć od rozeznania, jakiego typu jest ściana, której chcemy się pozbyć. Czy jest to ściana działowa czy nośna (konstrukcyjna)?

Wyburzanie ściany nośnej

Ściana nośna nie może być wyburzona bez konsultacji ze specjalistą – architektem lub konstruktorem. Prawo budowlane nakazuje również wykonanie projektu przebudowy, a także uzyskanie pozwolenia na wykonanie zmiany w konstrukcji budynku. Samo pozwolenie z urzędu jednak nie wystarczy – należy także uzyskać zgodę na przekształcenie od samego administratora lub właściciela nieruchomości.

Od strony technicznej proces wyburzania ściany nośnej polega na pierwotnym zastąpieniu jej podciągiem, który będzie pełnił zadanie odbierania obciążenia ze stropu a także stojących za nim ścian. Przed wyburzeniem ściany nośnej to właśnie ona pełniła tę funkcję, więc trzeba zastąpić ją belką.

Zdarza się jednak, że sam podciąg (oparty na betonowych „poduszkach”) to zbyt mała podpora wobec obciążenia, jakie ciążyło na ścianie nośnej. Wówczas należy podstawić słupy (żelbetowe lub stalowe), które będą podtrzymywać konstrukcję belki podciągu. Taka belka może mieć maksymalnie pół metra wysokości, a szerokość wyburzenia może mieć maksymalnie 5 metrów. Powyżej tej wartości można zespawać kilka belek, jednak takie rozwiązanie wymaga więcej pracy, czasu oraz pieniędzy.

Wyburzanie ścianki działowej

Wyburzanie ścianek działowych jest o tyle prostsze, że raczej nie niesie to za sobą konsekwencji w postaci ewentualnego naruszenia konstrukcji budynku. Nie trzeba też składać do urzędu prośby o pozwolenie czy też projektu przebudowy – nie oznacza to jednak, że nie należy takiej pracy najpierw uzgodnić z konstruktorem budynku. Będziemy czuli się pewniej i bezpieczniej podczas prac remontowych wiedząc, że specjalista posłużył nam swoim doświadczeniem i wiedzą. Może się okazać, że ścianka działowa tak naprawdę pełni częściową rolę ściany nośnej, dlatego tym bardziej warto skonsultować tę kwestię przed rozpoczęciem prac.

Szczególną uwagę podczas wyburzania ścianki działowej należy zwrócić wówczas, gdy budynek, w którym się ona znajduje zalicza się do starego, przedwojennego budownictwa. Wówczas zdarza się, że ceglane stropy typu Kleina połączono podczas budowy ze ścianami działowymi używając belek stalowych – wyburzenie takiej ściany rodzi ryzyko uszkodzenia konstrukcji budynku, a nawet zawaleń.

Wyburzanie obiektów

Wyburzanie całych obiektów to dużo bardziej wymagający oraz potencjalnie niebezpieczny proces. Budynki można wyburzać za pomocą ładunków wybuchowych lub metod tradycyjnych – w każdym przypadku jednak należy zachować szczególną ostrożność oraz środki bezpieczeństwa. Sprzęt ochronny, odpowiednie oznakowanie oraz rozwaga to nieodzowne elementy potrzebne do skutecznego i bezpiecznego wyburzania. Do wyburzania obiektów ładunkami wybuchowymi konieczne jest uzyskanie niezbędnych zezwoleń oraz zadbanie o to, by nikt nie znajdował się w przestrzeni wybuchu – należy więc także zadbać o odpowiednie oznakowanie i dźwiękowe sygnały ostrzegawcze.

Wyburzanie budynków metodą tradycyjną wiąże się z koniecznością kupna lub wynajęcia ciężkiego sprzętu budowlanego. Warto rozważyć wynajęcie go z firmy zajmującej się wynajmowaniem profesjonalnego sprzętu budowlanego, na przykład koparek, młotów wyburzeniowych, ładowarek, a także kontenerów na gruz.  

Źródło: Avio-Star – maszyny budowlane Warszawa

Exit mobile version