Prawidłowo dobrane obuwie robocze i ochronne nie tylko zapewnia komfort pracy, ale również zabezpiecza stopy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi niezależnie od rodzaju wykonywanych zadań na konkretnym stanowisku. Bezpieczne buty robocze i ochronne powinny spełniać europejskie normy EN i mieć oznaczenie CE.
Obuwie robocze – z czego powinno być zrobione
Dobór obuwia roboczego i ochronnego to podstawowe zadanie dla inspektorów BHP i osób zajmujących się kompletowaniem ubioru pracowników zatrudnionych na konkretnym stanowisku. Obuwie robocze, zwane też zawodowym, powinno mieć wymagane atesty i certyfikaty jakości. Duże znaczenie ma rodzaj materiałów użytych do ich wyprodukowania. Sprawdzają się i te pochodzenia naturalnego, i syntetyczne. Buty bhp są odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym zmiennych warunków atmosferycznych, i uszkodzenia mechaniczne.
Polecane
Przez redakcję
USG jamy brzusznej – kiedy zgłosić się na badanie?
Niszczenie dokumentów w firmie – jaką niszczarkę wybrać?
Rzeczoznawca budowlany pomoże przy popękanej posadzce
Buty robocze z materiałów naturalnych mogą być wykonane ze skóry bydlęcej licowej z wykończeniem wodoodpornym i wkładką umożliwiającą swobodne przepuszczanie powietrza. Popularną wersją obuwia roboczego jest odmiana crazy horse. Produkty tej kategorii mają wysokie parametry użytkowe, a przy właściwej konserwacji zachowują pierwotny wygląd przez wiele sezonów użytkowania.
Na jakich stanowiskach pracy przyda się obuwie robocze outdoorowe
Nowoczesne obuwie robocze powinno odpowiadać warunkom pracy i zagrożeniom występującym w danym środowisku. Pracownicy przebywający przez większość czasu na otwartej przestrzeni mogą nosić obuwie robocze outdoorowe, dostosowane do pory roku. Buty używane w wysokiej temperaturze powinny mieć drobne otworki ułatwiające wentylację i swobodną wymianę powietrza. Z kolei podczas prac wykonywanych jesienią i zimą buty BHP mogą mieć dodatkową wkładkę ocieplającą – to izolacja przed niską temperaturą powietrza chroniąca stopy przed kontaktem z podłożem.
Buty robocze z materiałów syntetycznych, damskie i męskie, przeznaczone do pracy na zewnątrz w okresie zimowym mogą mieć podwyższone cholewki i wewnętrzne ocieplenie ze sztucznego futerka BOA. Jest ono przyjemne w dotyku i nie powoduje podrażnienia nawet wrażliwej skóry. Pracownicy wykonujący prace z ryzykiem uszkodzenia stóp spowodowanego upadkiem przedmiotów z dużej wysokości o energii do 200 J mogą nosić buty BHP z podnoskiem stalowym, aluminiowym lub kompozytowym, które zabezpieczają palce stóp przed różnymi urazami, np.: przed złamaniami czy zmiażdżeniem tych części ciała.
Buty ochronne do pracy w szczególnych warunkach
Wybór odpowiedniego obuwia roboczego przeznaczonego do określonych prac powinien uwzględniać także ryzyko przypadkowego przebicia podeszwy. Dzieje się tak szczególnie na placach budowy, gdzie łatwo nadepnąć na ostre przedmioty metalowe czy z aluminium lub innych materiałów. W butach przeznaczonych do chodzenia w takich miejscach można zastosować wkładki antyprzecięciowe aramidowe lub metalowe, na przykład Kevlar, zabezpieczające stopy, zelówki i podeszwę przed uszkodzeniem. Prawidłowo dobrane buty bhp dla pracowników narażonych na intensywne drgania emitowane przez elektronarzędzia powinny mieć elementy z absorpcją energii w podeszwie. Zapewnia to bezpieczeństwo i wygodę, a także chroni przed ryzykiem wystąpienia chorób zawodowych spowodowanych nadmiernymi drganiami.
W środowisku, w którym pracuje się ze smarami, paliwami, olejami czy innymi substancjami chemicznymi, będą przydatne buty ochronne z podeszwami z określonych materiałów, takich jak: nitryl, PCV lub poliuretan. Protektory zastosowane w obuwiu ochronnym asekurują pracownika noszącego obuwie robocze przed przypadkowym poślizgnięciem. Jeśli w miejscu pracy występuje zagrożenie poparzeniem się przez kontakt z gorącą powierzchnią, można zastosować obuwie ochronne w wariancie HRO odporne na działanie temperatury do 300oC. Wyposażono je w nadlewy gumowe zelówek na czubku, które osłaniają przed uszkodzeniem mechanicznym przez okopanie.
Prawidłowo dobrane obuwie ochronne skutecznie zabezpieczy stopy przed urazami i kontuzjami. Buty mogą także izolować przed zimnem i niską temperaturą powietrza.
Źródło: Glovex – sklep BHP