Systemy sprężonego powietrza należą do układów o różnorodnej budowie, która uzależniona jest od wymagań aplikacji zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i czystości medium roboczego. Poznaj podstawowe elementy systemu sprężonego powietrza, które wspólnie tworzą kompleksowy system wytwarzający dostarczający sprężone powietrze do różnych zastosowań produkcyjnych i usługowych.
Sprężarki powietrza
Kompresory odpowiedzialne są za wytwarzanie sprężonego powietrza. Medium robocze wytwarzane jest z powietrza atmosferycznego, które następnie w układzie sprężającym zostaje skompresowane do oczekiwanego ciśnienia. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli kompresorów różniących się zarówno technologią wytwarzania sprężonego powietrza, jak i mocą, wydajnością, czystością dostarczanego medium, rodzajem napędu itp. Możesz wybierać pomiędzy sprężarkami śrubowymi a tłokowymi, kompresorami olejowymi i bezolejowymi, sprężarkami stacjonarnymi i mobilnymi, kompresorami o stałej i zmiennej wydajności.
Polecane
Przez redakcję
Gdzie najczęściej pojawia się grzyb i dlaczego?
Jak nauczyć się pływać?
Zbiorniki ciśnieniowe
Zbiorniki sprężonego powietrza, zwane także zbiornikami buforowymi służą do przechowywania medium roboczego i wyrównywania ciśnienia sprężonego powietrza w układzie. Zapewniają stabilne dostarczanie medium do odbiorników, redukując częstotliwość pracy sprężarki i zapobiegając pulsacjom ciśnienia, co ma szczególne znaczenie w przypadku kompresorów tłokowych. Zbiorniki ciśnieniowe dostępne są w szerokiej gamie objętości. Mogą mieć charakter pionowy lub poziomy, co pozwala na ich łatwiejszą lokalizację w zakładach, gdzie często jest problem z dostępnością wolnej przestrzeni.
System oczyszczania sprężonego powietrza
Sprężone powietrze niestety jest medium o wysokim stopniu zanieczyszczenia. W większości zastosowań przemysłowych wymaga choć częściowego oczyszczenia z zanieczyszczeń stałych, olejowych i wilgoci. Warto pamiętać, że szczególnie istotne jest osuszanie sprężonego medium. Nadmierna wilgoć ma tendencję do kondensacji zarówno w sprężarce, jak i na wszystkich elementach systemu, co może prowadzić do korozji elementów metalowych oraz uszkodzeń odbiorników końcowych. Problemem może być także nadmierne zanieczyszczenie cząsteczkami oleju. Niski stopień czyszczenia sprężonego powietrza może także mieć negatywny wpływ na jakość produktu końcowego, co ma znaczenie szczególnie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy elektronicznym (ale także w innych branżach).
Do osuszania sprężonego powietrza stosuje się separatory cyklonowe oraz osuszacze chłodnicze i osuszacze adsorpcyjne. W przypadku eliminacji innych zanieczyszczeń kluczowa jest odpowiednia filtracja.
System gospodarowania kondensatem
Z wytwarzaniem sprężonego powietrza nierozerwalnie wiąże się powstawanie kondensatu. Jest to mieszanina wodno-olejowa (w przypadku układu ze sprężarką olejową) lub mieszanina wodna zawierająca zanieczyszczenia stałe (w przypadku systemów ze sprężarką bezolejową). Tak jak kondensat wodny jest bezpieczny dla środowiska i może być swobodnie usuwany do kanalizacji, tak kondensat wodno-olejowy wymaga restrykcyjnej utylizacji, ponieważ jest toksyczny dla organizmów żywych. Kondensat powstaje na każdym etapie układu sprężonego powietrza. Jest szkodliwy dla wszystkich elementów układu więc jest usuwany z systemu. Jego duża ilość powstaje podczas schładzania sprężonego powietrza, osuszania medium, czy magazynowania gazu. Co ważne, w dużych instalacjach przy sprzyjających warunkach dziennie może powstawać kilkaset litrów takiej niebezpiecznej cieczy. Dlatego w układach stosuje się separatory wodno-olejowe, które z kondensatu eliminują 90 % czystej wody zasadniczo zmniejszając objętość mieszaniny. W ten sposób zarówno jej gromadzenie jest łatwiejsze, jak i utylizacja przez specjalistyczne firmy tańsza.
Inne elementy systemu sprężonego powietrza
Układ sprężonego powietrza musi posiadać sieć umożliwiającą dystrybucję medium roboczego do odbiorników końcowych. Stąd konieczny jest system rur i przewodów, które służą do transportu sprężonego powietrza z jednego miejsca do drugiego. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium, czy tworzywa sztuczne, i mogą być montowane w różnych konfiguracjach w zależności od potrzeb.
Ważnym elementem układu są regulatory ciśnienia służące do kontrolowania ciśnienia medium w systemie. Pozwalają na precyzyjne dostosowanie ciśnienia do wymagań różnych zastosowań, zapewniając optymalną wydajność i bezpieczeństwo pracy urządzeń pneumatycznych. Ze względów bezpieczeństwa ważną rolę pełnią również zawory. Kontrolują one przepływ powietrza w systemie. Mogą to być m.in. zawory sterujące, zawory bezpieczeństwa czy zawory kulowe, które są montowane w różnych miejscach w systemie w celu zapewnienia odpowiedniego sterowania i bezpieczeństwa pracy.
Ważną częścią systemu sprężonego powietrza są narzędzia i urządzenia pneumatyczne, które wykorzystują medium robocze do zasilania. Zalicza się do nich m.in. wkrętarki pneumatyczne, młoty udarowe, pistolety natryskowe, urządzenia do pomiaru ciśnienia, zawory pneumatyczne i wiele innych.
To tylko kilka podstawowych elementów, które mogą wchodzić w skład układu sprężonego powietrza. Konfiguracja i skład systemu mogą być dostosowane do konkretnych potrzeb i zastosowań firmy.
źródło: Czemar sprężarki