Firmy, których działalność może mieć wpływ na środowisko naturalne, powinny starać się o tak zwaną gwarancję środowiskową. Stanowi ona jeden ze sposobów na zabezpieczenie roszczeń, dlatego może okazać się niezbędna w trakcie realizacji rozmaitych inwestycji. Oczywiście przynosi ona znacznie więcej korzyści. Najlepiej będzie więc przyjrzeć się jej nieco bliżej.
Gwarancja środowiskowa – czym jest? Czego dotyczy?
Na początek jednak definicja, która pozwoli zrozumieć, o czym faktycznie jest mowa. Gwarancja środowiskowa (określana też jako ubezpieczeniowa) to nic innego, jak forma zobowiązania firmy ubezpieczeniowej do wypłaty określonych środków pieniężnych w sytuacji, gdy ubezpieczona firma wyrządzi szkodę środowiskową.
Polecane
Przez redakcję
Sprężarka do lakierni — jakie cechy musi posiadać?
Propan – idealne paliwo opałowe dla każdego
Obuwie Z Chin: Styl, Wygoda i Jakość w Jednym
Maksymalna wysokość roszczeń odpowiada sumie gwarancyjnej, a więc górnej granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela z tytułu podpisanej umowy.
Biorąc to pod uwagę, gwarancja stanowi ważne zabezpieczenie i ochronę przed nieplanowanymi wydatkami. Często naprawdę wysokimi, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, czego one dotyczą. Mowa jest tu bowiem o wyrządzeniu szkody w środowisku, co, zgodnie z definicją, którą można przeczytać w serwisie gov.pl, oznacza „negatywną, mierzalną zmianę stanu lub funkcji elementów przyrodniczych”.[1]
Kto może starać się o gwarancję środowiskową?
Z racji tego, że gwarancję udzielają zakłady ubezpieczeniowe, to one formułują wszelkie wymagania oraz zasady dotyczące chociażby konieczności spełnienia niezbędnych formalności. Tyczy się to również wyboru firm, które gwarancję środowiskową mogą otrzymać. Najczęściej jednak są to podmioty takie jak:
- przedsiębiorstwa specjalizujące się w transporcie odpadów,
- zakłady chemiczne,
- firmy wykorzystujące instalacje bądź urządzenia wymagające pozwoleń środowiskowych,
- zakłady komunalne zarządzające wysypiskami,
- firmy recyklingowe,
- przedsiębiorstwa zajmujące się zbieraniem i przetwarzaniem złomu, skupem aut wycofanych z eksploatacji, wydobyciem surowców lub zbieraniem metali kolorowych,
- producenci paliwa ekologicznego.
Warto w tym miejscu podkreślić, że gwarancję ubezpieczeniową mogą uzyskać osoby prawne, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak również jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, które prowadzą działalność gospodarczą. Oczywiście pamiętać trzeba też o tym, że w ostateczności wszystko zależy od firmy ubezpieczeniowej, dlatego przed złożeniem wymaganych wniosków warto zapoznać się z wszelkimi kryteriami.
Jakie korzyści zapewnia gwarancja środowiskowa?
Analizując podane dotychczas informacje, łatwo można wywnioskować, że omawiana przez nas gwarancja zwiększa bezpieczeństwo finansowe przedsiębiorstwa. Stanowi swego rodzaju „parasol ochronny” w sytuacji, gdy prowadzona działalność wyrządzi szkody na środowisku. Nie są to jednak jej jedyne zalety.
- Wspomnieć trzeba o tym, że uzyskanie gwarancji środowiskowej wymaga spełnienia wielu kryteriów, a sama procedura wymaga przeprowadzenia szczegółowej analizy aktualnej sytuacji firmy. Z powodzeniem możesz ją więc traktować jako element, który przekona potencjalnych klientów bądź partnerów do współpracy.
- Gwarancja środowiskowa nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową. Dzięki niej, w przypadku wystąpienia wspomnianych zdarzeń, przedsiębiorstwa nie traci płynności finansowej. Nadal może funkcjonować na normalnych zasadach.
- Istotne jest też to, że gwarancja zwiększa szansę na uzyskanie niektórych pozwoleń. Czasem jest ona wręcz wymagana. Mowa tutaj między innymi o zezwoleniach na przemieszczanie odpadów, prowadzenie działalności dotyczącej ich utylizacji, czy też budowę wysypiska.
Nie da się ukryć, że gwarancja środowiskowa to ważny dokument, który ma duży wpływ na sposób prowadzenia przedsiębiorstwa, a często także na jego ochronę w trudnej sytuacji po wyrządzeniu szkody. I właśnie dlatego warto się nią zainteresować.