Site icon Mappka.pl

Sprawdzone sposoby na rybiki

Rybik cukrowy

Rybik cukrowy jest gatunkiem owada z rodziny Lepismatidae. To tak zwany komensal człowieka. Jego nazwa pochodzi od srebrzystej łuseczki, która pokrywa ciało, jak również bardzo zwinnego poruszania się. Te stawonogi często bytują w pomieszczeniach zawilgoconych. Może to być suszarka kuchenna na naczynia, długo nie opróżniany zlew, w którym zalegają wilgotne naczynia bądź też podłoga w łazience. Istnieją proste i skuteczne metody pozbycia się rybików, które warto natychmiast wykorzystać.

Rybik cukrowy – skąd bierze się ten owad w domu?

Rybiki cukrowe mogą być przyciągane resztkami jedzenia, które znajdują się na posadzkach. To owady bytujące także we wnękach i trudno dostępnych miejscach, gdzie znajdują się organiczne cząstki, między innymi cukier. Owady te są w stanie zjadać kaszę, mąkę, ryż, cukier, odpadki, a nawet resztki owadów. Nie powinno więc dziwić nikogo zidentyfikowanie rybików cukrowych w kuchni. Odpowiedź na pytanie, co przyciąga rybiki, jest dość prosta. Przykładowo, rybiki pojawiają się we wnękach i zakamarkach, które znajdują się w silnie zawilgoconych pomieszczeniach, między innymi w łazience. Znaleźć tam można papier toaletowy. Rybiki uwielbiają celulozę, dlatego też często pochłaniają bardzo duże ilości papieru, szczególnie tego produkowanego w rolkach i znajdującego się w niezabezpieczonym miejscu.

Rybiki w mieszkaniu lub domu są dość trudne do zidentyfikowania, ponieważ nie wychodzą one na żer, kiedy zapalone jest światło bądź też gdy w pomieszczeniu jest stosunkowo widno. Ich obecność można zauważyć w łazience lub kuchni, kiedy nagle wejdzie się do tych pomieszczeń. Rybiki przechodzą przeobrażenie niezupełne, żyją od 2 do nawet 8 lat. Warto więc zadbać o jak najszybszą utylizację tych owadów w domu.

Domowe sposoby na rybiki

Skuteczne sposoby na rybiki nie wymagają od właściciela domu czy mieszkania wydatkowania sporych kosztów. Niektóre osoby polecają zastosowanie środków na bazie chloru czy innych substancji. Może być to Domestos, który pomaga w zwalczaniu rybików łazienkowych. Użycie tego produktu nie powoduje uszkodzenia podłogi, szczególnie gdy jest ona wykonana z gresu, płytek ceramicznych lub innego materiału odpornego na działanie substancji chemicznych.

Kolejnym środkiem domowym na rybiki jest uniwersalny preparat w postaci proszku do rozcieńczania w wodzie. Oprócz zwalczania rybików cukrowych, jest on w stanie poradzić sobie także z pchłami, mrówkami, karaluchami, prusakami czy owadami domowymi zalęgającymi się w zakamarkach w bardzo małej ilości. W ogólnej sprzedaży znaleźć można także lepy na rybiki szare i cukrowe w wersji dwa w jednym. Są one dostępne w drogeriach, jak również w popularnych sieciach handlowych czy supermarketach. Mają one za zadanie przyciągać rybiki srebrne i cukrowe i powodować, że przyczepiają się one do powierzchni lepu.

Jak szybko pozbyć się rybików szarych?

Dobrymi metodami na pozbycie się rybików szarych z łazienki jest przede wszystkim zadbanie o czystość tego pomieszczenia. Należy pamiętać, że są to owady, które żywią się papierem toaletowym. Dlatego należy jak najszybciej zabezpieczyć papier, przechowując go w szczelnym opakowaniu.

W sprzedaży dostępne są specjalne pojemniki plastikowe w kształcie koła z funkcjonalnym otworem. Można je bez trudu zamontować na ścianie. Służą one do przechowywania papieru w rolkach. Ponadto warto zadbać o to, aby łazienka była wyposażona w powierzchnię z powłokami antybakteryjnymi, najlepiej podwieszane na stelażach. Metodą na pozbycie się srebrzyków jest także użycie cukru pudru i mieszanki boraksu. Jest to preparat dostępny w aptekach. Mieszankę tworzy się w stosunku 1:2. Rybiki srebrzyste, które będą zjadać tę trutkę i zanosić do gniazda, ulegną zatruciu, a gniazdo zostanie całkowicie zutylizowane.

W trakcie walki z rybikami warto użyć także przypraw kuchennych dostępnych w każdym domu. Rybiki nie znoszą ostrych, intensywnych zapachów, szczególnie silnie drażniących przypraw. Może być to mieszanka cynamonu, rozmarynu i miłorzębu japońskiego. Tego typu odstraszacz na rybiki można przygotować samemu i stworzyć z niego efektownie prezentującą się kompozycję, która będzie ozdobą i jednocześnie naturalnym odświeżaczem powietrza w łazience.

Metody na pozbycie się rybików cukrowych nie wymagają zbytniego obciążenia budżetu domowego. W tym celu warto wykorzystać tanie i sprawdzone sposoby. 

źródło: Derato.pl

Exit mobile version