Grzyby pleśniowe mają wysoką zdolność rozwoju, dlatego też mogą występować w pomieszczeniach mieszkalnych, wszędzie tam, gdzie jest zwiększona wilgotność powietrza, dodatnia temperatura, a także niewielka ilość substancji organicznych, która wzmaga ich porost. W związku z tym należy wiedzieć, w jakich miejscach pojawia się grzyb i jakie są podstawowe przyczyny tego problemu.
Grzyb na ścianie i suficie – niebezpieczny współlokator
Osoby, które są właścicielami budynków mieszkalnych, często niewiele wiedzą o przyczynach rozwoju grzybów i pleśni, a także skutkach przebywania w zanieczyszczonych przez te mikroorganizmy pomieszczeniach. Należy mieć świadomość tego, że grzyb na ścianie jest niebezpiecznym mikroorganizmem. Jednym z najbardziej znanych czynników biologicznych, który wywiera negatywny wpływ na zdrowie człowieka są grzyby, które zaczynają namnażać się pod wpływem wilgotnego powietrza, a także mokrych ścian. Szacuje się, że ponad 20% polskich domów i mieszkań jest skażonych mykotoksynami, a także alergenami, które wydzielane są przez grzyby pleśniowe. Zasiedlają one materiały budowlane i wykończeniowe. Obecność grzyba na ścianie może być nie tylko problemem estetycznym, ale także poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Wydzielane przez grzyby pleśniowe związki chemiczne osadzają się w płucach i oskrzelach doprowadzając do ich uszkodzenia. Może to być przyczyną pojawienia się nowotworów układu oddechowego.
Polecane
Przez redakcję
Pompa ciepła powietrze-woda. Zasada działania i korzyści
Suplementy diety – rodzaje, definicje, czy pomagają?
Storytelling w prezentacjach multimedialnych
Przyczyny rozwoju grzyba na ścianach
Grzyb pleśniowy nie pojawia się samoistnie. Ten mikroorganizm ma wysoką zdolność rozwoju, dlatego też świetnie wzrasta on w pomieszczeniach mieszkalnych, w których panuje specyficzny mikroklimat. Do podstawowych czynników, które sprzyjają rozwojowi grzyba, zaliczane są między innymi:
- wysoka wilgotność powietrza,
- dodatnia temperatura powietrza,
- niewielka ilość substancji organicznych, które umożliwiają bytowanie grzybów w środowisku budowlanym.
Wyżej wymienione czynniki to tylko jedne z podstawowych, jakie mają wpływ na rozwój grzyba na ścianie. Należy mieć świadomość tego, że świetną pożywką dla rozwoju grzyba są materiały organiczne – farby, tapety, drewno, a także materiały drewnopodobne, również te, na których osiada pył. Ponadto rozwojowi grzybów na ścianie sprzyja także nieprawidłowa wentylacja, brak regularnego wietrzenia pomieszczeń, jak również pozostawianie wnętrz bez nadzoru przez bardzo długi czas. Bywa, że właściciele wynajmowanych mieszkań borykają się z problemem grzyba na ścianie – szczególnie, gdy pomieszczenia te są nieużywane przez większą część roku kalendarzowego.
Jakie szkody powoduje grzyb na ścianie?
Pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować pojawienia się grzyba na ścianie. Osoby, które dopuszczają się tego zachowania, zazwyczaj lekceważą ostrzeżenia Sanepidu, jak również innych organizacji dbających o dobry stan zdrowia i higienę przebywania w pomieszczeniach mieszkalnych, komercyjnych, firmowych czy użytkowych. Mikroorganizmy w postaci grzybów w domu czy mieszkaniu, które mają doskonałe warunki do rozwoju, zaczynają namnażać się na materiałach budowlanych. Doprowadzają one do tego, że większość ścian zaczyna być osłabiona, szczególnie pod względem ich cech użytkowych.
Grzyb na ścianie jest przyczyną kruszenia, rozwarstwiania, pękania, a także pojawienia się nieestetycznych zagłębień w strukturze ściany. Podobnie rzecz ma się z powierzchnią sufitu. Należy mieć świadomość tego, że grzyb doskonale odnajduje się także w pomieszczeniach, gdzie do ścian przylegają wyroby wykonane z plastiku bądź też drewna. Miejsca te również mogą być pokryte grzybem, który zaczyna drążyć w głąb ich struktury. Doprowadza to do uszkodzenia pleców szaf i może powodować zagrożenie dla mieszkańców danego domu lub mieszkania, którzy na co dzień przebywają nieopodal mebli wykonanych z drewna. Ściany uszkodzone przez grzyb są nie tylko nieestetyczne, ale również powodują obniżenie poziomu bezpieczeństwa, ponieważ powierzchnie te mogą pękać.
Wiedza na temat przyczyn pojawienia się grzyba na ścianie jest kluczowa do tego, aby jak najszybciej pozbyć się tego problemu. Należy mieć świadomość, że bagatelizowanie obecności tego mikroorganizmu prowadzi to bardzo poważnych konsekwencji, łącznie z przymusem pozbywania się kosztownych elementów wyposażenia wykonanych z drewna.
źródło: Optimal osuszanie pomieszczeń